آخرین خبرها

معرفی رشته ادبیات و علوم انسانی

رشته ادبیات و علوم انسانی چگونه است؟

دانش آموزانی که وارد رشته علوم انسانی می شوند باید توانایی بالایی دردروس ادبیات و زبان فارسی و عربی و مطالعات داشته باشند. علاوه بر توانایی بالا و نمرات خوب در این درس ها، علاقه به این دروس و لذت بردن از آنها نیز اهمیت زیادی دارد. نکته دیگر اینکه دانش آموزانی که رشته علوم انسانی را انتخاب می کنند و می خواهند از طریق آن به شغل آینده خود دست پیدا کنند، باید بدانند که صرفا اخذ دیپلم علوم انسانی نمی تواند هدف نهایی باشد و دانش آموزان پس از اخذ دیپلم باید وارد دانشگاه شده و حداقل مدرک کاردانی یا کارشناسی را اخذ نمایند. البته آنها می توانند بعدا وارد تحصیلات تکمیلی شده و تا کارشناسی ارشد و بعد دکترا و حتی پسادکترا ادامه تحصیل دهند. 

 

کدام دانش آموزان بهتر است رشته علوم انسانی را انتخاب کنند؟

دانش آموزی که رشته علوم انسانی را می خواهد به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب می کند، بهتر است از ویژگی های زیر برخوردار باشد تا در پس از این انتخاب به موفقیت دست یابد:

 1. نمرات بالا در دروس ادبیات و عربی و مطالعات
 2. استعداد بالا در روابط اجتماعی
 3. علاقمندی به مشاغل اداری و آموزشی

 

چه درس ها و کتاب هایی در رشته علوم انسانی وجود دارند؟

مانند همه رشته های دیگر دبیرستان و متوسطه دوم، رشته علوم انسانی نیز دارای دو دسته دروس و کتاب است:

 1. دروس تخصصی علوم انسانی
 2. دروس عمومی

دروس عمومی موجود در رشته علوم انسانی با همه رشته های دیگر مشترک است و تفاوت فقط در دروس تخصصی است. در جدول های زیر دروس تخصصی و عمومی رشته علوم انسانی را مشاهده می کنید.

 

دروس عمومی و تخصصی رشته علوم انسانی

 

ادامه تحصیل دانشگاهی در رشته ادبیات و علوم انسانی به چه صورتی است؟

دانش آموزان پس از اتمام پایه دوازدهم می توانند در کنکور سراسری ادبیات و علوم انسانی شرکت نمایند. رشته های دانشگاهی قابل انتخاب در گروه آزمایشی ادبیات و علوم انسانی را می توان به ۴ مقطع تحصیلی تقسیم کرد:

 1. کاردانی
 2. کارشناسی
 3. کارشناسی ارشد پیوسته

معمولا اغلب رشته های تحصیلی گروه آزمایشی ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه پس از کنکور سراسری، در مقطع کارشناسی هستند اما برخی از آنها نیز به صورت کاردانی، کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای پیوسته هستند. مدت تحصیل در این مقاطع تحصیلی دانشگاهی به صورت زیر است:

 1. کاردانی (تقریبا دو سال)
 2. کارشناسی (تقریبا چهارسال)
 3. کارشناسی ارشد پیوسته (تقریبا ۵ سال)

 

رشته های دانشگاهی رشته ادبیات و علوم انسانی کدام اند؟

گروه آزمایشی ادبیات و علوم انسانی به پنج زیرگروه تقسیم می شود که به تناسب رشته های موجود در آنها، ضرایب دروس تخصصی تغییر می کند. برخی از رشته ها کاملا تخصصی بوده و صرفا از ادبیات و علوم انسانی می توان به آنها راه یافت اما برخی از دیگر رشته ها با سایر گروه های آزمایشی، مشترک هستند.

 

رشته های دانشگاهی علوم انسانیرشته های دانشگاهی علوم انسانی

۹ نظر

 1. سلام.من واقعارشته ریاضی وفیزیک رودوست دارم ولی نمیدونم میتونم برم توش یانه الان خیلی استرس دارم دویاسه ماه دیگه احتمالا انتخاب رشته دارم.
  یه اشتباهم که کردم ازروی حرف پدرومادرم اولویت اولم روتجربی ودومی روهم انسانی وسومی روهم ریاضی زدم.

 2. سلام ، من امسال انتخاب رشته دارم ، واقعا نمیدونم میخوام چیکار کنم حفظیاتم خوبه و میخوام برم انسانی ولی کنکور زبان انگلیسی رو بدم از زبان مطمئن هستم ولی از انسانی میترسم حس میکنم انتخاب اشتباهی خواهد بود ولی چون قصد دارم کنکور زبان بدم نمیخوام رشته ی خیلی سختی مثل تجربی که علاقه ندارم برم به نظر شما انسانی میتونه خوب باشه؟

  • سلام اگر قصد ادامه تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی یا مترجمی انگلیسی یا آموزش انگلیسی دارید، انتخاب رشته علوم انسانی برای شما انتخابی صحیح است و شما را با حوزه ادبیات آشنا تر خواهد کرد. موفق باشید.

 3. من به نوشتن انشا خیلی مهارت دارم
  اما نمیدونم کدوم رشته رو انتخاب کنم

 4. سلام من برای قاضی شدن باید عربی و ادبیات و زبانم خوب باشه آیا در دانشگاه هم عربی لازمه

 5. سلام،
  من جدا نمیدونم چیکار باید بکنم!
  دوست دارم که با پیچ و پیچ گوشتی آهن و… کار کنم!

  • سلام
   خب عزیز شما با این نوع علاقه باید بری فنی حرفه ای ثبت نام کنی
   پیشنهاد من به شما رشته ی برق قدرت (الکتروتکنیک) هستش چون هم آینده خوبی داره هم اگه با علاقه پیش بری به امید خدا موفق میشی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 5 =