آخرین خبرها
خانه / قوانین انتخاب رشته نهم / تاثیر نمرات در انتخاب رشته نهم

تاثیر نمرات در انتخاب رشته نهم

یکی از مهمترین ملاک ها و شاخص های موثر در انتخاب رشته و هدایت تحصیلی در پایه نهم دبیرستان، نمرات دروس تخصصی رشته ها است. این نمرات به دو شیوه بر هدایت تحصیلی تاثیر می گذارند.

  1. تاثیر حذفی
  2. تاثیر بر امتیاز

تاثیر حذفی نمرات در انتخاب رشته به این صورت است که اگرمیانگین نمره دانش آموز در دروس تخصصی رشته مورد نظر کمتر از حدنصاب باشد، دانش آموز دیگر نمی تواند آن رشته تحصیلی را انتخاب نماید. حداقل نمره لازم و حدنصاب نمرات لازم برای انتخاب رشته در جدول زیر خلاصه شده است. 

 

حدنصاب نمرات انتخاب رشته نهم
حدنصاب نمرات انتخاب رشته نهم

 

توجه داشته باشید که این نمره به صورت میانگین نمرات خرداد سه سال هفتم، هشتم و (نهم با ضریب ۳) است که با فرمول زیر محاسبه می شود.

 

فرمول تاثیر نمرات انتخاب رشته نهم
فرمول تاثیر نمرات انتخاب رشته نهم

 

تاثیر بر امتیاز هدایت تحصیلی به این صورت است که ۳۵% از کل امتیاز هدایت تحصیلی بر اساس نمرات دروس تخصصی محاسبه می شود. در اینجا نیز نمره هر درس بر اساس فرمول بالا محاسبه می شود. برای مثال اگر شما قصد دارید وارد رشته تجربی شوید و نمرات دروس ریاضی و علوم شما بر اساس فرمول بالا هردو ۲۰ باشند، شما ۳۵ امتیاز را به طور کامل برای ورود به رشته تجربی کسب کرده اید.

۳ نظر

  1. با سلام میخاستم بدونم من با نمرات ریاضیم به ترتیب هفتم۱۱.هشتم۹.نهم ۱۸ و نمرات علومم هفتم ۱۷.هشتم۱۵.نهم ۱۸ با این نمرات میتونم برم رشته ریاضی

    • نمیتونی بری با این نمرات اون وقت شما چطوری هشتم با نمره ۹ قبول شدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 20 =